MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego 2024 w Aleksandrowie Kujawskim. Zdjęcia z Kozackiej Mogiły

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W każdą pierwszą sobotę czerwca przy Kozackiej Mogile odbywa się uroczystość upamiętniająca odnowienie Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego. W 2024 roku obchodzono już 31. rocznicę.

W 1991 roku z inicjatywy historyka zajmującego się społecznością ukraińską w Polsce Emiliana Wiszki i płk Szymona Smetana odnowiono Ukraiński Cmentarz Wojskowy w Aleksandrowie Kujawskim.

Na cmentarzu pochowanych jest siedemnastu żołnierzy ukraińskich osadzonych w grudniu 1920 w aleksandrowskim Obozie Internowania nr 6., który powstał w konsekwencji postanowień polsko-radzieckich po przegranej przez armię ukraińską wojny z Armią Czerwoną. Do obozu trafili żołnierze 4. Dywizji Kijowskiej i 6. Dywizji Strzeleckiej.

W 1920 roku Polacy i Ukraińcy wspólnie walczyli z bolszewikami.

Przez obóz w Aleksandrowie Kujawskim przeszło 3528 osób, w tym 900 oficerów, 2504 szeregowych, 95 kobiet i 29 dzieci. Istniał on do 1921 roku.

Kozacka Mogiła dla obywateli Ukraińców stała się symbolicznym grobem nieznanego żołnierza. Na początku czerwca każdego roku zbierali się, by oddać hołd zmarłym. Po drugiej wojnie światowej cmentarz popadł w zapomnienie.

Miejsce na pochówek zmarłych w obozie żołnierzy przekazał hrabia Edward Mycielski - Trojanowski. Kozacka Mogiła kilka razy była odnawiana, ale po wojnie została zapomniana.

Od 1993 roku w pierwszą sobotę czerwca przy Kozackiej Mogile w Aleksandrowie Kujawskim odprawiane jest nabożeństwo ekumeniczne.

W sobotę, 1 czerwca 2024 r. obchodzono już 31. rocznicę Odnowienia Ukraińskim Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim.

- Wspólnie pokonaliśmy naszego największego wroga. Nadal potrzebujemy takiego cudu, by brudny but Rosji nie wszedł do naszych krajów - mówił Oleksander Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.

Podczas uroczystości głos zabrał także Jan Krzysztof Ardanowski, poseł na Sejm RP, który w swoim przemówieniu nawiązał do napływu ukraińskiego zboża do Polski.

- To rodzi wiele nieporozumień, takie błędne myślenie, że wstrzymując napływ surowców, nie pomagamy naszym rolnikom. Wspólnie możemy znaleźć rozwiązanie - dodał.

Jerzy Erwiński, pełnomocnik hetmana Kozactwa Zaporoskiego Jarosława Bańczuka, wręczył pamiątkowe dyplomy i medal burmistrzowi Arkadiuszowie Gralakowi, za pomoc jaka płynie do Ukrainy z Aleksandrowa Kujawskiego.

31. Rocznica Odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego w Aleksandrowie Kujawskim. Uroczystości 2024 przy Kozackiej Mogile

Rocznica Odnowienia Ukraińskiego Cmentarza Wojskowego 2024 w...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto