MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Arche może przejąć aleksandrowski dworzec. Chcą ratować zabytek

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Jest szansa dla dworca w Aleksandrowie Kujawskim. Miasto chce ratować zabytek z Grupą Arche.

Dworzec kolejowy stał się własnością miasta w 2008 roku. Wówczas oficjalne podpisano Akt Notarialny w sprawie przekazania przez PKP gminie miejskiej zabytkowego budynku.

Miastu udało się wyremontować część obiektu. Prace pochłonęły blisko 7 mln złotych. Aleksandrowa Kujawskiego na remont zabytku nie stać, dlatego samorząd szukał wsparcia.

- Pierwszy wniosek do PKP SA i Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o pomoc dla naszego samorządu i przejęcie w całości lub części obiektu dworca, na który nas nie stać złożyliśmy w październiku 2022 roku. W międzyczasie odbywały się różne wizje lokalne i rozmowy. Ba, swego czasu Minister nawet przyjechał i zachęcał samorząd do współpracy - opowiada Arkadiusz Gralak, burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego. - Czas płynął, dlatego ponawialiśmy wnioski i w październiku 2023 roku złożyliśmy do ówczesnego Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz do wiadomości Ministerstwa Infrastruktury wniosek uzupełniający z propozycją zagospodarowania dworca na cele oświatowe. Odpowiedzi, nawet wprost negatywnej, nie otrzymaliśmy.

Remont dworca w Aleksandrowie Kujawskim wyceniono na około 100 mln złotych. Już wcześniej pisaliśmy o rozmowach z prywatnym inwestorem, który interesuje się zabytkiem.

- W styczniu 2024 r. postanowiłem zainteresować Grupę Arche tematem naszego obiektu dworcowego. I tak oglądamy budowle na terenie Kraju, którymi już się zaopiekowali oraz wymieniamy się korespondencją na temat naszego dworca. W marcu gościliśmy u nas Piotra Grochowskiego Głównego Architekta Grupy Arche, który szczegółowo zapoznał się walorami dworca kolejowego. A dzisiaj (23 maja przyp. red.) odbyło się kolejne spotkanie w ramach prowadzonych przeze mnie rozmów w tej sprawie. Dzisiejsze odwiedziny Władysława Grochowskiego Prezesa Zarządu Arche, przedsiębiorcy, mecenasa kultury, Kawalera Orderu Uśmiechu, świadczą o tym, że zmierzamy we właściwym kierunku - dodał Arkadiusz Gralak.

Grupa Arche powstała w 1991 roku. To prywatna firma, która specjalizuje się w renowacji zabytków. Na swoim koncie ma kilka niezwykłych prac m.in. Cukrownia Żnin, Fabryka Samolotów Mielno, zamek w Janowie Podlaskim, dwór Uphagena w Gdańsku.

Jak podaje Arche, w swojej 30-letniej historii wybudowali ponad 10000 mieszkań i domów. Spółka wybudowała również 18 hoteli. Działalność firmy to nie tylko budowa domów, apartamentów, mieszkań, hoteli czy loftów, ale też zaangażowanie w rewitalizację zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa Arche może przejąć aleksandrowski dworzec. Chcą ratować zabytek - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto