Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratują zabytkowy basen w Ciechocinku. Zobaczcie wideo i zdjęcia z 91. rocznicy otwarcia obiektu

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Wideo
od 16 lat
Z okazji 91. rocznicy otwarcia obiektu Ciechocinek zorganizował spotkanie z mieszkańcami, podczas którego wyjaśniono co czeka zabytek. Trwa wywłaszczenie obiektu.

Spis treści

Trwają rozmowy i prace w sprawie wywłaszczenie zabytkowego basenu termalno-solankowego w Ciechocinku. Wojewódzki konserwator zabytków złożył już do starostwa aleksandrowskiego wniosek o wywłaszczenie. Rzeczoznawca już ocenił wartość ruin. Ile warty jest teren i to, co zostało z budynków? Nie wiadomo, władze nie chcą zdradzać kwot przed rozmową z właścicielami obiektu.

Wywłaszczą ruiny basenu termalno-solankowego w Ciechocinku

W ratowanie zabytku zaangażował się senator Józef Łyczak, który rok temu powołał specjalną grupą. Dzięki jego pracy i staraniom wielu osób udało się dojść do wywłaszczenia.

- Powiedziałbym, że to będzie delikatne wywłaszczenie. Wierzę, że właściciele obiektu będą chcieli z nami rozmawiać. Sami podkreślali nie raz, że chcą pozbyć się basenu, bo Ciechocinek nie jest przyjazny i nie mogą budować tego, czego chcą - tłumaczy Józef Łyczak, senator RP. - Oczywiście chcą stworzyć obiekt, który będzie generował dla nich zyski. My chcemy basen, który będzie pełnił funkcje lecznicze i służył wszystkim mieszkańcom.

Senator Łyczak, poseł Joanna Borowiak szukają także pieniędzy na wykup nieruchomości. W tej sprawie spotkali się z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Piotrem Glińskim i premierem Mateuszem Morawieckim.
- Mamy zielone światło, możemy działać. Panom również zależy na odzyskaniu obiektu - dodał senator

91. rocznica otwarcia basenu termalno - solankowego w Ciechocinku

Z okazji 91. rocznicy otwarcia basenu termalno - solankowego zorganizowano spotkanie z mieszkańcami. W niezwykle ciekawy sposób historię obiektu przedstawiła Aldona Nocna. Podała wiele ciekawostek, które jeszcze bardziej utwierdziły wszystkich, że był to wyjątkowy obiekt.

Trwa głosowanie...

Pływałeś na basenie termalno-solankowym w Ciechocinku?

Głos zabrał także Marcin Strych i Zbigniew Strąk oraz Jarosław Jucewicz i Andrzej Łozicki. Co dalej z obiektem i na jakim etapie są prace związane z wywłaszczeniem ruin, te informacje przekazał senator Józef Łyczak.

Na spotkanie przyszło wielu mieszkańców, którzy chętnie zadawali pytania, podkreślając, że od lat czekają na remont basenu. - To nie pomnik kultury to pomnik hańby. Ilość osób na spotkaniu potwierdza, jak duże jest zainteresowanie. Dziwię się, że przez 20 lat nikt nic nie robił. Już wtedy nie trzeba było go zamykać, a ewentualnie naprawić drobne wady - dodał Józef Łyczak.

Basen termalno-solankowy jest zamknięty od 2002 roku. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych! Teren kilka razy zmieniał właścicieli.

Historia basenu w Ciechocinkuw telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy
  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.
  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków
  • 2002 - zamknięto basen
  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto