Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięciodniowy festiwal w Ciechocinku za nami [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Wokalistom towarzyszyły chórki złożone z uczestników festiwalu. W różnych składach osobowych
Wokalistom towarzyszyły chórki złożone z uczestników festiwalu. W różnych składach osobowych Jadwiga Aleksandrowicz
XX Jubileuszowy Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Ciechocińskie Impresje Artystyczne" dobiegł końca. W tym roku miał charakter międzynarodowy. Grand Prix zdobył Michał Wiśniewski z Rypina własną rewelacyjną i bardzo przejmującą interpretacją piosenki z repertuaru Stana Borysa "Jaskółka uwięziona".

Jubileusz dwudziestolecia festiwalu odnotowano z klasą, o czym zdecydował w dużej mierze bardzo wysoki poziom tegorocznych prezentacji konkursowych i pozakonkursowych, udział młodych wokalistów z Ukrainy i Rosji oraz grono gości na widowni.

Nie szczędzono słów podziękowań i gratulacji dla Fundacji Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych PRO OMNIBUS, która organizuje od lat ten festiwal wspólnie z Narodowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W tym roku w gronie organizatorów byli także burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i Narodowe Centrum Kultury, a wsparły to przedsięwzięcie Powiat Aleksandrowski i Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nie posypały się jednak upominki, a jeśli nawet takie były, to nie podczas gali, jeśli nie liczyć upominku od burmistrza w postaci widowiska laserowego po zakończeniu koncertu galowego. Były za to niespodzianki, jak choćby występ Piotra Kupichy, który pojawił się drugiego konkursowego dnia z gitarzystą Pawłem Piotrowski i zaśpiewał kilka piosenek przy akompaniamencie zespołu Artura Grudzińskiego, czy show skrzypaczki Magdaleny Szymańskiej (skrzypce elektroniczne). Niestety, tej drugiej niespodziance towarzyszyła inna, mniej przyjemna: problemy techniczne z nagłośnieniem, z którym firma nagłaśniająca długo nie mogła sobie poradzić. Fantastycznie przebiegająca od początku gala straciłaby blask, gdyby nie znakomite występy młodych utalentowanych ludzi, świetni prowadzący koncert Mirosław Satora i Andrzej Frajndt oraz znakomity zespół Artura Grudzińskiego.Na widowni były łzy wzruszenia, falowanie, owacje, wywoływano bisy.

Ten festiwal ma swoją charakterystyczną atmosferę. Uczestnicy mimo, że rywalizują ze sobą, potrafią cieszyć się i wiwatować, gdy pada nazwisko laureata czy laureatki. Pomagają sobie wzajemnie, przyjaźnią mimo dzielących ich kilometrów. O tym, jak ważny jest dla wielu uczestników ten festiwal, niech świadczą przyjazdy na koncerty ich dawnych uczestników, którzy zasiadają na widowni.

Każdego roku zakwalifikowani uczestnicy spotykają się dwa tygodnie przed festiwalem na warsztatach wokalnych, prowadzonych przez profesjonalistów. W tym roku byli to: Aleksandra Stano, Klaudyna Jaśkiewicz - Szewczyk, Ewelina Kordy, Michał Borkowski i Bartosz Jaśkowski, którzy z okazji jubileuszu przygotowali niespodziankę w postaci zaśpiewanego wspólnie utworu. Wokalistom w czasie warsztatów i na koncertach towarzyszy od lat zespół Artura Grudzińskiego.

W tym roku festiwal miał charakter międzynarodowy. Udział wzięli uczestnicy także z Rosji i Ukrainy. Ukraińska młodzież to laureaci podobnego do ciechocińskiego festiwalu w Winnicy.

W jury zasiedli: Andrzej Frajndt (konferansjer, autor audycji radiowych, wokalista zespołu "Partita"), Alicja Kulińska (muzykolog). Ludmiła Małecka (piosenkarka i aktorka), Ludmiła Zamojska (wokalistka "Partity"), Sławek Małecki (lider "Zdrowej Wody") i Jerzy Skonieczny (PFRON).

Grand Prix zdobył w tym roku Michał Wiśniewski z Rypina, który powiedział nam, że pracuje w brodnickim hospicjum i korzysta z każdej okazji, by śpiewać. Zaproszeń na występy nie brakuje.
W tym roku prócz Grand Prix przyznano 6 nagród i 7 wyróżnień regulaminowych w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i do 25 lat.
Pierwsze miejsce w młodszej grupie zdobyła Amelia Dubanowska z Biskupca koło Iławy, drugie - Laura Dziąba z Tczewa a, a trzecie - Pavlo Shokota z Winnicy (Ukraina), dziesięcioletni autor słów wykonywanej przez siebie piosenki. Wyróżniono w tej kategorii: Matyldę Obiegałę i Kacpra Kujawskiego.

Wśród starszych wykonawców pierwsze miejsce wyśpiewała akompaniując sobie na keybordzie Milena Wiśniewska z Malborka, drugie należy do Aleksandry Orłowskiej z Krupskiego Młyna koło Katowic, a trzecie przyznano Annie Czaman z Inowrocławia. Wyróżniono: Aleksandrę Liske, Bartosza Martynowa, Szymona Wasiłowicza, Adriannę Wójcikowską i Monikę Wójcikowską.
Były też nagrody ufundowane przez sponsorów.

Honorowy patronat nad festiwalem objęła Pierwsza Dama, Agata Kornahauser- Duda. Wśród tegorocznych gości festiwalu byli m.in. Marzenna Drab, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przyjechała na pierwszy konkursowy koncert, a na gali obecni byli m.in. senator Józef Łyczak z rodziną, Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, Aleksandra Gierej, dyr. Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PRFON, Piotr Marcniak, sekretarz w Starostwie Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz oraz goście z Ukrainy z Ludmiłą Putkaradze, dyrektorką Ośrodka Kultury "XXI wiek" w Winnicy na czele.

***
Pogoda na poniedziałek, 1 sierpnia 2016, wideo: TVN Meteo Active/x-news

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto