Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokalny Program Rewitalizacji Ciechocinka do 2023 roku. Dla mieszkańców i kuracjuszy upiększamy

Jolanta Młodecka
Tężnie i Park Tężniowy - w ramach rewitalizacji wokół powstały nowe miejsca do rekreacji
Tężnie i Park Tężniowy - w ramach rewitalizacji wokół powstały nowe miejsca do rekreacji UM Ciechocinek
Lokalny Program Rewitalizacji Ciechocinka do 2023 roku powstał w wyniku kontynuacji rewitalizacji podjętej wcześniej.

Rewitalizacja to wieloletni program działań w sferze społecznej, ekonomicznej, przestrzennej, infrastruktury, środowiska i kultury. Chodzi w nim o wyznaczenie obszarów zdegradowanych i zaplanowanie takich rozwiązań, które dają możliwość zrównoważonego rozwoju.

Wizytówka numer jeden: zieleń i dywany kwiatowe

Autorzy programu wyznaczyli obszar do rewitalizacji, który znajduje się w strefie ochrony uzdrowiskowej. W jej obszarze zlokalizowane są m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, łazienki kąpielowe, baseny, pensjonaty, a także tereny leczniczo-rekreacyjne z urządzeniami tężni, fontann, kortów tenisowych.

Miasto ma wiele ciekawych obiektów zabytkowych, głównie uzdrowiskowych, pochodzących z XIX i XX wieku. Cały historyczny zespół urbanistyczny miasta został objęty strefą ochrony i jest wpisany do ewidencji zabytków.

Rewitalizacja obiektów pełniących funkcje zdrowotne, kulturalne i rekreacyjne, to jeden z celów programu. Tak jak integracja instytucji kultury oraz środowisk artystycznych, których zadaniem jest organizacja wydarzeń i imprez kulturalnych dla mieszkańców.

Wizytówka numer dwa: parki i urządzenia do rekreacji

- Rewitalizacja, którą realizujemy od kilku lat jest niezwykle ważna dla wizerunku Ciechocinka - zapewnia burmistrz Leszek Dzierżewicz. - Przeprowadziliśmy gruntowne zmiany w naszych parkach, przede wszystkim w Parku Sosnowym, Zdrojowym i Tężniowym. W tym pierwszym pojawiły się nowe ścieżki, także rowerowe, urządzenia rekreacyjne, nowa zieleń. To teren położony bardzo blisko obiektów sanatoryjnych, tak więc kuracjusze mają tu blisko, znajdują tu obszar ciszy i spokoju.

Kolejny, Park Zdrojowy, zrewitalizowany został w 75 proc., łącznie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów, czyli Muszlą Koncertową. I tu zadbano o nowe nasadzenia zieleni, przepiękne fontanny w oczkach wodnych, są korty - nowe i przebudowane, te przedwojenne. Nową formę zyskała inna, wielki symbol Ciechocinka - czyli fontanna Jaś i Małgosia. - Gotowy mamy projekt ostatnie etapu rewitalizacji Parku Zdrojowego, szukamy teraz możliwości dofinansowania jego realizacji - dodaje burmistrz Dzierżewicz.

Wiele zmieniło się w Parku Tężniowym. Mniej, niż dwieście metrów dzieli od tężni różne urządzenia rekreacyjne, ścianki wspinaczkowe, siłownie zewnętrzną, korty, czy świetnie urządzony plac zabaw dla dzieci.

Chcemy budować polski kapitał dla polskich rodzin/AIP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto