Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz ewangelicki w Ciechocinku [zdjęcia]

Jadwiga Aleksandrowicz
Cmentarz ewangelicki  w Ciechocinku przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych.
Cmentarz ewangelicki w Ciechocinku przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Jadwiga Aleksandrowicz
Na dwóch ciechocińskich cmentarzach: parafialnym i komunalnym panuje ruch. Porządkowane są mogiły, bliscy zmarłych szorują nagrobki, zapalają znicze, pojawiły się świeże wiązanki i kwiaty.

W przeciwieństwie do zapomnianego nieco cmentarza mennonicko - ewangelickiego przy ul. Słońsk Górny. Tu rzadko kto zagląda.

Historia tej nekropolii, położonej w północno-wschodniej części Ciechocinka sięga roku 1792. Wtedy została założona na potrzeby mieszkańców olęderskiej osady w Słońsku. Olędrzy osiedlili się tu w 1605 roku, a Słońsk Górny był pierwszą ich osadą na Kujawach.

Do niedawna w Słońsku Górnym (obecnie jest to ulica Ciechocinka) istniał najstarszy zabytek uzdrowiska - drewniana olęderska chata. Spłonęła kilka tygodni temu. Pozostał cmenatarz, kryjący prochy przybyszów, którzy zagospodarowywali nadwiślańskie tereny i początkowo trudnili się rolnictwem, a gdy zaczęło się rozwijać uzdrowisko dostarczali produkty rolne do pensjonatów oraz pracowali przy obsłudze kuracjuszy.

Do 1945 roku Słońsk należał do parafii ewangelickiej w Nieszawie. W latach 80. stała nieopodal cmentarza drewniana kapliczka - dom modlitwy. Po wojnie nagrobki były dewastowane, cmentarz zarastały chwastu. Uporządkowano go w latach 2012-2014. A jak wygląda dziś?

Wideo: Sprzedawcy na cmentarzach

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto