Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Zabytkowy hotel dwukrotnie spłonął. Chcą go ponownie przywrócić do życia. Zobacz wizualizacje

OPRAC.:
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Koncepcję architektoniczno - urbanistyczną odbudowy Hotelu Müllera opracowali architekci z Archi – Size Pracownia Architektoniczna Jakub Kaczorowski
Koncepcję architektoniczno - urbanistyczną odbudowy Hotelu Müllera opracowali architekci z Archi – Size Pracownia Architektoniczna Jakub Kaczorowski Archi-Tech
Hotel Müllera to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w historii uzdrowiska.Choć w 2015 roku został całkowicie rozebrany, to ma ponownie powstać z popiołów. W galerii znajdziemy wizualizacje nowego projektu oraz zdjęcia po pożarze w 2008 roku.

Hotel Müllera został wybudowany w Ciechocinku w połowie XIX wieku. Był to najstarszy tego typu obiekt w Ciechocinku. Karol Samuel Müller, przedsiębiorca pochodzący z Nieszawy, zbudował hotel z 19 pokojami, salą balową, cukiernią oraz sklepami galanteryjnymi według planu F. Tournelle`a.

Jego cechą charakterystyczną były żeliwne kolumny podtrzymujące obszerny balkon. Obiekt ten spłonął w lipcu 1878 r. Jednak już cztery lata później stanął nowy budynek hotelu. Inwestor prawdopodobnie nie dożył otwarcia nowego obiektu, bowiem zmarł w 1881 r. i spoczął na cmentarzu ewangelickim na Słońsku Górnym. Miejsce to przejęte zostało jednak przez spadkobierców Müllera - Oskara i Karola Adamów. Przez lata hotel cieszył się niemalejącą popularnością. Było stąd bowiem blisko do wszystkich atrakcyjnych miejsc w uzdrowisku. Jego zaletą była także bliska odległość do źródeł solankowych i dworca kolejowego. Restauracja hotelowa słynęła z dobrej kuchni. Bywała tu Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka książek kulinarnych.

Po zakończeniu II wojny światowej w obiekcie utworzono Państwowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące, a w części od strony Parku Zdrojowego internat. Hotel ten spłonął ponownie w nocy 9 września 2008 r., a w roku 2015 został ostatecznie rozebrany.

Zgodnie z wytycznymi nowego właściciela obiektu zaprojektowano odbudowę jego bryły z odtworzeniem elewacji i detalu architektonicznego. Nowy Hotel Müllera będzie 3 kondygnacyjny i w pełni podpiwniczony. W części podziemnej zlokalizowany zostanie garaż wraz z częścią SPA, basenem i kręgielnią. Nowy Hotel Müllera będzie 3 kondygnacyjny i w pełni podpiwniczony. W części podziemnej zlokalizowany zostanie garaż wraz z częścią SPA, basenem i kręgielnią.

Koncepcję architektoniczno - urbanistyczną odbudowy Hotelu Müllera opracowali architekci z Archi – Size Pracownia Architektoniczna Jakub Kaczorowski. Jak przyznają władze popularnego Ciechocinka, inwestycja ta jest wizerunkowo jedną z najważniejszych na przestrzeni ostatnich lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Ciechocinek. Zabytkowy hotel dwukrotnie spłonął. Chcą go ponownie przywrócić do życia. Zobacz wizualizacje - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto