Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Na cmentarzu komunalnym powstanie kolumbarium. Zobaczcie wizualizację projektu

OPRAC.:
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Projekt ciechocińskiego kolumbarium przygotowuje Pracownia Architektoniczna Archi Size Jakub Kaczorowski
Projekt ciechocińskiego kolumbarium przygotowuje Pracownia Architektoniczna Archi Size Jakub Kaczorowski Archi Size
Właśnie odbyły się ostatnie konsultacje z Pracownią Architektoniczną Archi Size Jakub Kaczorowski, przygotowującą dokumentację kolumbarium, którego lokalizacja jest planowana na ciechocińskim cmentarzu komunalnym.

Historia tych cmentarnych budowli sięga czasów wczesnochrześcijańskich i rzymskich, kiedy to w starożytnym Rzymie kolumbaria pełniły funkcję zbiorowego grobowca. Kolumbaria stają się coraz częściej stosowaną formą pochówku naszych najbliższych a także pomagają zaoszczędzić miejsce na zatłoczonych cmentarzach.

Pomysł powstania w naszym kurorcie kolumbarium wyszedł z inicjatywy Miejskiej Rady Seniorów oraz środowisk senioralnych, funkcjonujących w naszym mieście.

Inwestycja ta polegać będzie na wykonaniu budowli w postaci 128 nisz żelbetowych, obłożonych płytkami granitowymi płomieniowymi w kolorze grafitowym, natomiast płyty epitafialne, czyli zamykające nisze z płyt białego marmuru. Całość składać się będzie z 4 niezależnych oddzielnych form w postaci ścian z niszami. Kolumbarium w całości zadaszone będzie płytą żelbetonową.

W części wejścia i wyjścia zaprojektowano ściany wprowadzające i wyprowadzające z budowli, w których zaplanowano otwory z wypełnieniem ze szkła akrylowego imitujące znicze z płomieniami. Szkło akrylowe znajdować się będzie również w części ścian i zadawnieniu. Ściany wykończone zostaną grafitowymi płytami granitowymi płomieniowanymi.

W celu zapewnienia odpowiedniej ilości światła w projekcie wprowadzono dodatkowo naświetla w części nisz i w części zadaszenia w formie kolorowego szkła akrylowego. Całość nisz ma być umieszczona na wydzielonej przestrzeni w formie prostokąta i wykończona z płyt betonowych i płyt granitowych na podbudowie betonowej w otulinie z zieleni w postaci żywopłotów i traw.

Na spotkaniu z burmistrzem Ciechocinka Leszkiem Dzierżewiczem przedstawiciel Pracowni Architektonicznej Archi Size Jakub Kaczorowski, poinformował, że, wraz z kompletem dokumentacji, złożył w Starostwie Powiatowym wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, którego uzyskanie pozwoli na realizację inwestycji być może już w przyszłym roku. Szacowany koszt inwestycji to 400 tysięcy złotych.

Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto