Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Stopień wodny ma już 50 lat. Zobacz jak powstawała tama we Włocławku [zdjęcia, wideo]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
50-lecie Stopnia Wodnego Włocławek
50-lecie Stopnia Wodnego Włocławek fot. Wojciech Alabrudziński
W poniedziałek do Włocławka zjechali ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele koncernów. Okazją był jubileusz Stopnia Wodnego Włocławek, który funkcjonuje już od pięćdziesięciu lat.

Wideo. Zdzisław Meler o budowie stopnia wodnego Włocławek

Od spotkania przy śluzie rozpoczął się poniedziałkowy program jubileuszu pracy zapory na Wiśle. Głównym punktem dnia była jednak konferencja poświęcona doświadczeniom i funkcjonowaniu stopnia wodnego, którą zorganizowano w hotelu „Rozbicki”.

Będzie tama w Siarzewie

Panele dyskusyjne dotyczyły potencjału gospodarczego dolnej Wisły oraz planach budowy tamy w Siarzewie. Najwięcej uwagi poświęcono jednak zaporze we Włocławku.

- Stopień wodny jest wykorzystywany jako rezerwuar wody oraz jako zabezpieczenie przeciwpowodziowe – mówi Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. - Włocławska tama miała być częścią zespołu kaskadyzacji Wisły. Niestety, pozostawiono ją samotnie na środku rzeki. Teraz my zabieramy się do budowy kolejnego stopnia w Siarzewie, który będzie zabezpieczał obiekt we Włocławku przed katastrofą budowlaną. Jesteśmy w tej chwili w cyklu planistycznym i będziemy realizować konsekwentnie ten projekt.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Budowa tamy we Włocławku

W konferencji uczestniczyli także m.in. Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz przedstawiciele parlamentu. Wiele uwagi podczas konferencji poświęcono także historii budowy.

Jednym z ludzi bardziej związanych z tamą jest Zdzisław Meler, starszy inspektor nadzoru budowy SW Włocławek i wieloletni kierownik Inspektoratu we Włocławku: - Ludzie, którzy nie mieli do czynienia z tą budową nie mają pojęcia, że wybudowanie stopnia to było coś ogromnego, już samo wejście na Wisłę to było gigantyczne przedsięwzięcie. Duża część obiektu jest pod wodą, niewidoczna, jego fundamenty sięgają trzydzieści metrów w głąb. Prace trwały non-stop przez sześć lat, była tu ogromna ilość sprzętu, a ludzi okresowo na budowie było nawet dwa tysiące.

Stopień wodny Włocławek

Zbiornik we Włocławku ma powierzchnię 75 km kw., a pojemność 370 mln m sześc. Zapora ma długość 635 m. Elektrownia o mocy 162 MW produkuje rocznie około 700 GWh energii. Budowę rozpoczęto w roku 1963, a do eksploatacji obiekt oddano w roku 1970. Poważny remont przeprowadzono w latach 2013-2015.

Zdjęcia z budowy tamy pochodzą w wystawy w holu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przy ul. Płockiej we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto