Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w gminie Bądkowo. Prace idą szybko i sprawnie dzięki dofinansowaniom

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych była firma Ecol – Unicon z Gdańska
Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych była firma Ecol – Unicon z Gdańska UG Bądkowo
Udostępnij:
Zakończył się kolejny etap modernizacji ścieków w Kujawce. Ten bardzo ważny projekt dla gminy Bądkowo kosztował niemal 1,7 miliona złotych.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Gmina Bądkowo należała do pierwszych w regionie, w której wybudowano oczyszczalnię ścieków. Lata eksploatacji spowodowały pilną konieczność jej remontu.

- Tego rodzaju inwestycje jednakże są niezwykle kosztowne, dlatego bez wsparcia zewnętrznego realizacja zamierzenia musiałaby być dokonywana w znacznie dłuższym czasie – podkreślają władze gminy. - Samorząd był przygotowany do realizacji i ubiegania się o środki zewnętrzne na tą inwestycję, posiadając projekty budowlane oraz ważne pozwolenie na budowę, dlatego gdy tylko pojawiła się taka możliwość bezzwłocznie z niej skorzystaliśmy.

W 2020 roku wykonano pierwszy etap modernizacji, który polegał na zagospodarowaniu nadmiernego osadu. Wydano na ten cel ponad 350 tys. złotych ze środków budżetu gminy Bądkowo. Mimo wszystko zakres do zrealizowania był nadal duży, a środki potrzebne na ukończenie modernizacji ogromne. W drugiej połowie 2020 roku gminie udało się jednak zdobyć dofinansowanie w wysokości 1 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Głównym celem drugiego etapu było unowocześnienie procesu technologicznego oczyszczania ścieków. Zadanie swoim zakresem obejmowało m.in. budowę takich elementów jak: osadnik wtórny, komorę zbiorczą, komorę rozdziału, pompownię osadu recyrkulowanego i nadmiernego, pompownię części pływających, studzienkę pomiarową ścieków oczyszczonych i studzienkę pomiarową osadu. Ponadto realizując zadanie wykonano modernizację komory osadu czynnego, zamontowano aeratory napowietrzające, przelewy regulowane z napędami, sądy pomiaru stężenia tlenu i osadu, dostarczono i zamontowano sito pionowe w zbiorniku retencyjnym, utwardzono teren przy nowych obiektach, wybudowano nowe rurociągi, trasy kablowe i wiele innych elementów. Większość urządzeń wykonano z wysokogatunkowej stali nierdzewnej. Nad procesem oczyszczania ścieków czuwa obecnie system sterowania i kontroli w pełni automatyczny. Dostosowuje pracę urządzeń do jakości i ilości dopływających ścieków do oczyszczalni.

Generalnym wykonawcą prac była firma Ecol - Unicon Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Wartość projektu w 2021 roku wyniosła brutto: 1 694 448,00 zł.

To jednak nie koniec modernizacji oczyszczalni, bowiem gmina zdobyła kolejne dofinansowanie w wysokości niemal 2,3 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych. W 2022 roku planowane jest zatem ukończenie rozbudowy oczyszczalni zgodnie z posiadanym projektem budowlanym, zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oraz zakup nowego traktora o mocy ok. 115KM wraz z beczką asenizacyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w gminie Bądkowo. Prace idą szybko i sprawnie dzięki dofinansowaniom - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie