Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tężnie z Ciechocinka w Łodzi. Fragment uzdrowiska w Parku Podolskim [zdjęcia]

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
W Łodzi jest kilka tężni. Dwie powstały w Parku Podolskim w ramach Budżetu Obywatelskiego. To fragment Ciechocinka w dzielnicy Widzew
W Łodzi jest kilka tężni. Dwie powstały w Parku Podolskim w ramach Budżetu Obywatelskiego. To fragment Ciechocinka w dzielnicy Widzew Ewelina Fuminkowska
Park Podolski został założony w 1970 roku w dzielnicy Widzew w Łodzi. W ramach Budżetu Obywatelskiego powstały tam tężnie solankowe, które działaniem i wyglądem, zbliżone są do tych z Ciechocinka.

Mieszkańcy Łodzi nie muszą wyjeżdżać do nadwiślańskiego uzdrowiska, by odpocząć przy tężniach. W mieście jest już kilkanaście miejsc z tężniami solankowymi. Dwie, w ramach Budżetu Obywatelskiego powstały w Parku Podolskim w dzielny Widzew. To często odwiedzane przez mieszkańców miejsca.

- W Ciechocinku byłam raz, w sanatorium 6 lat temu - mówi mieszkanka Łodzi. - Oczywiście w pamięci mam tężnie, lubiłam przy nich spacerować i czuć było ten inny klimat. Jak powstały nasze w Parku Podolskim to przychodzę każdego dnia, gdy jest ładna pogoda.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz wypoczywać pod tężniami?

Pan Wiesław, poranną gimnastykę też wykonuje przy tężni w Parku Podolskim. - Pierw była jednak, w kolejnym roku powstała druga. Czekamy jeszcze na inne. Po prostu rewelacyjne. Idę do nich spacerkiem, a później szybszym marszem robię kilka kółeczek wokół tężni. Człowiek od razu czuje się młodziej.

Głównym tworzywem łódzkich tężni solankowych są gałązki krzewu tarniny. To właśnie po nich spływa solanka, doprowadzana przez pompy znajdujące się w budowli, rozbijając się na mniejsze krople. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych solanka intensywnie paruje i tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat. Powietrze otaczające tężnie jest wyjątkowo bogate w wiele mikroelementów tak jak w Ciechocinku i nad morzem.

W Łodzi jest już kilka mini tężni. Tylko w 2018 roku na budowę czterech w ramach Budżetu Obywatelskiego wydano ponad 2,2 mln złotych. Pierwsza tężnia w Parku Podolskim powstawała w 2017 roku i kosztowała prawie 340 tys. złotych.

Tężnie w Łodzi. Tworzą tam mini Ciechocinek

  • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej im. M. Reja (między blokami położonymi między ul. Żubardzką a ul. Inowrocławską)
  • tężnie Spółdzielni Mieszkaniowej Botanik roku.
  • śródmiejska tężnia solankowa w pasażu Abramowskiego
  • tężnia solankowa Widzew-Wschód w parku Widzewska Górka
  • tężnie solankowe w parku Podolskim
  • tężnie na Olechowie i Janowie w parku Źródła Olechówki

Korzystanie z tężni, w odróżnieniu od Ciechocinka, jest bezpłatne.

W Ciechocinku istnieje zespół trzech tężni solankowych, zaprojektowanych przez profesora Akademii Górniczej w Kielcach Jakuba Graffa. Działają dzięki źródłom solanki odkrytym w uzdrowisku. Tężnie numer jedne i dwa powstały w latach 1824-1828, numer trzy w 1859 roku. Zespół ciechocińskich tężni to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie.

W Łodzi jest kilka tężni. Dwie powstały w Parku Podolskim w ramach Budżetu Obywatelskiego. To fragment Ciechocinka w dzielnicy Widzew

Tężnie z Ciechocinka w Łodzi. Fragment uzdrowiska w Parku Po...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Tężnie z Ciechocinka w Łodzi. Fragment uzdrowiska w Parku Podolskim [zdjęcia] - Aleksandrów Kujawski Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto