Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak było na Kiermaszu Wielkanocnym 2024 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku - ozdoby, stroiki, żywność i nie tylko. Zdjęcia

Renata Brzostowska
Renata Brzostowska
Wideo
od 16 lat
Przed nami czas przygotowań do świąt Wielkanocnych. Na tradycyjny kiermasz świąteczny dwa tygodnie przed Wielkanocą zaprosiło włocławian Muzeum Etnograficzne. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w ozdoby świąteczne, stroiki, koszyczki, palmy, pisanki. Sprzedawcy oferowali także wędliny i ciasta. Nie brakowało także ozdób z metalu wyrobów rękodzielniczych. Zobaczcie jaki wyroby oferowali sprzedawcy podczas tegorocznego kiermaszu.

Kiermasz Wielkanocny 2024 w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników rodzimych wyrobów, już po raz siedemnasty zorganizowało Kiermasz Wielkanocny, na który zaprosiło twórców ludowych i rękodzielników artystów ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, ludzi, dla których pasją i sposobem na życie jest zajmowanie się działalnością artystyczną, od których można było nabyć ręcznie wykonane przedmioty. Wszystkie ozdoby ich autorstwa cechuje oryginalność, niepowtarzalność oraz ręczne wykonanie.

Podczas tegorocznego 17. Kiermaszu Wielkanocnego, który odbył się w niedzielę (17 marca 2024 roku) w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Włocławku lokalni twórcy ludowi i rękodzielnicy oferowali najróżniejsze ręcznie wykonane świąteczne ozdoby, stroiki, koszyczki, palmy, pisanki. Sprzedawcy oferowali także wędliny i ciasta. Nie brakowało także ozdób z metalu, wyrobów rękodzielniczych, wyrobów z wosku, świec i rzeźb.

Na ponad 30 stoiskach pojawiły się świąteczne atrybuty, czyli pisanki malowane m.in. w fajansowe wzory, palemki — od tradycyjnych, wykonanych z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, obwiązanych kolorowymi wstążkami, po bardziej ozdobne, składające się z suszonych roślin, bibuły i wstążek.

Trwa głosowanie...

Jaka zupa na Wielkanoc jest najlepsza?

Były baranki z masy solnej, papieru, koszyczki do święconki z wikliny i słomy, serwetki do „święconki”, kartki świąteczne, stroiki oraz wyroby kowalskie i garncarskie, rzeźby w drewnie, biżuteria, torby, zabawki. Znalazło się również coś dla smakoszy — stoiska z ciastami, dekoracyjnymi piernikami, chlebem, wędlinami, wyrobami z gęsiny, serem, przetworami z owoców i warzyw, zakwasem na żur, ćwikłą, miodem, kawą, herbatą itp.

Dla najmłodszych Muzeum zorganizowało warsztaty plastyczne, na których dzieci miały okazję wykonać ozdobę wielkanocną. Wszyscy uczestnicy kiermaszu mieli również okazję obejrzeć ekspozycję okolicznościową pt. „Babi kołacz, kujawiak i inne przysmaki wielkanocne” (wystawa czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt) oraz wystawę czasową „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991” ukazującą historię organizowanych po II wojnie światowej konkursów na malowany fajans.

Zobaczcie zdjęcia z 17. Kiermaszu Wielkanocnego w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto