Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rodzina Tomalów z Ciechocinka przekazała posesje na Dom Samopomocy

Jadwiga Aleksandrowicz
Środowiskowy Dom Samopomocy „Szymonówka” w Nieszawie został oddany do użytku w grudniu  2016 r. Na zdjęciu u góry: uczestnicy zajęć terapeutycznych podczas otwarcia placówki
Środowiskowy Dom Samopomocy „Szymonówka” w Nieszawie został oddany do użytku w grudniu 2016 r. Na zdjęciu u góry: uczestnicy zajęć terapeutycznych podczas otwarcia placówki Jadwiga Aleksandrowicz
Jedna z najpiękniej położonych w miasteczku posesji od niedawna jest Środowiskowym Domem Samopomocy. Dzięki hojności pewnej rodziny.

Mieści się w pięknym, dużym domu ofiarowanym przez państwa Jolantę i Tadeusza Tomalów z Ciechocinka. Miał tu mieszkać ich syn. Zginął w wypadku.

Budynek, po odpowiedniej adaptacji, stał się na kilka godzin dziennie wspólnym domem dla osób po 18 roku życia, dotkniętych przewlekle chorobami psychicznymi w stopniu znacznym i umiarkowanym oraz upośledzonych umysłowo, które tu uczą się samodzielności i mają zajęcia rehabilitacyjne.

- To już trzydziesta trzecia placówka w Polsce stworzona przez fundację kierowaną przez księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Fundacja prowadzi w całej Polsce domy opieki społecznej, warsztaty terapii zajęciowej i środowiskowe domy samopomocy. Nasz dom jest trzeci z kolei. Wcześniej takie domy powstały w Toruniu i Radwanowicach w Małopolsce - tłumaczy Justyna Stefaniak, kierowniczka nieszawskiej placówki.

Nie szczędzi przy tym słów wdzięczności dla ofiarodawców posesji na wzgórzu górującym nad miasteczkiem, skąd rozciąga się wspaniały widok na Wisłę, który można podziwiać z dużego tarasu budynku i terenu zielonego.

Dziękował za ten dar także sam ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podczas uroczystości oficjalnego otwarcia placówki. Państwa Tomalów nie było na 
niej, rodzinę ofiarodawców reprezentowała mocno wzruszona ich córka.

Dom, który na cześć tragicznie zmarłego syna państwa Tomalów nazwano „Szymonówką, został oficjalnie oddany do 
użytku w grudniu, ale już kilka tygodni wcześniej zaczęli tu bywać uczestnicy zajęć terapeutycznych z powiatu aleksandrowskiego. Miejsc jest 30, są jeszcze wolne.

Hojność ofiarodawców posesji została doceniona. Kapituła Medalu św. Brata Alberta przyznała doroczne medale. Laureatami za rok 2016 zostali także państwo Jolanta i Tadeusz Tomalowie.

Wręczenie Medali Świętego Brata Alberta odbędzie się 13 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie podczas XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana” 2017, organizowanego przez fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundację im. Brata Alberta.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest przez Fundację im. Brata Alberta za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Przedstawia św. Brata Alberta przytulającego dzieci. Zaprojektował go Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Dotychczasowymi laureatami są m.in. kard. Franciszek Macharski, premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll.

Wideo: INFO Z POLSKI odc.17 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto