Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedwojenny Toruń i Ciechocinek na kolorowych zdjęciach. Mamy archiwalne fotografie

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Marszałek Edward Rydz-Śmigły na toruńskim lotnisku przed najnowszym samolotem PLL LOT, który przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Mościcki witany przy właśnie uruchomionym basenie termalno-solankowym w Ciechocinku. Te sceny oglądaliśmy do tej pory w archiwalnej czerni i bieli. A jak ich bohaterowie i same miejsca prezentowali się w pełnej gamie kolorów? 

Zapraszamy w kolorową archiwalną podróż po Toruniu i Ciechocinku! Musicie to koniecznie zobaczyć >>>> 

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Marszałek Edward Rydz-Śmigły na toruńskim lotnisku przed najnowszym samolotem PLL LOT, który przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Mościcki witany przy właśnie uruchomionym basenie termalno-solankowym w Ciechocinku. Te sceny oglądaliśmy do tej pory w archiwalnej czerni i bieli. A jak ich bohaterowie i same miejsca prezentowali się w pełnej gamie kolorów? Zapraszamy w kolorową archiwalną podróż po Toruniu i Ciechocinku! Musicie to koniecznie zobaczyć >>>> Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Marszałek Edward Rydz-Śmigły na toruńskim lotnisku przed najnowszym samolotem PLL LOT, który przyleciał ze Stanów Zjednoczonych. Prezydent Mościcki witany przy właśnie uruchomionym basenie termalno-solankowym w Ciechocinku. Te sceny oglądaliśmy do tej pory w archiwalnej czerni i bieli. A jak ich bohaterowie i same miejsca prezentowali się w pełnej gamie kolorów?

"3 czerwca o godz. 17.45 przybył autem do Ciechocinka na dłuższy wypoczynek Prezydent Rzplitej - informowało 10 czerwca 1932 roku "Słowo Pomorskie". - Z chwilą zatrzymania się samochodu orkiestra odegrała hymn narodowy, a pluton 62 pułku piechoty sprezentował broń. Prezydent przywitał się z oczekującymi go przedstawicielami władz i wysłuchał przemówień powitalnych. Następnie wręczono Prezydentowi honorową kartę sezonową, poczem poszedł on do swoich apartamentów".

Prezydent spędził w uzdrowisku prawie miesiąc. Gdy już wysłuchał mów powitalnych i rozgościł się w apartamentach, wziął udział w uroczystym otwarciu basenu termalno-solankowego. Tego największego i najsłynniejszego, ale też jednego z trzech, jakie się w Ciechocinku znajdowały.

"Pierwszy z tych basenów, posiadający wymiary 4.000 metrów kwadratowych i stopniową głębokość od 15 centymetrów do 3,5 metra, nosi nazwę pływalni solankowo-termalnej - pisał w wydanej w 1939 roku "Monografii Wielkiego Pomorza i Gdyni" dr Wacław Iwanowski, wieloletni naczelny lekarz ciechocińskiego uzdrowiska. - Jest to jeden z największych basenów w Europie i służy do stosowania kąpieli morskich, albowiem wypełniająca go solanka termalna, dzięki odpowiedniemu rozcieńczeniu i ostudzeniu, odpowiada koncentracji i temperatury wodzie Morza Śródziemnego.

Drugi mniejszy otwarty basen, nazwany cieplicą wspólną, wypełnia się nierozcieńczoną solanką termalną i służy do stosowania normalnych kąpieli solankowych, spotęgowanych działaniem słońca i wydzielającej się emanacji radowej.

Trzeci basen, dla uniezależnienia się od pogody został wraz z szatniami przykryty wysokim, kopulastym dachem, wykonanym ze sprowadzonej z Anglii elastycznej namiastki szkła, przepuszczającej promienie pozafiołkowe. Ciepłota wody w tym basenie wynosi 35 stopni Celsjusza. Ciepłota wnętrza, bez względu na pogodę - około 30 stopni.

Wszystkie baseny zaopatrzone są w solankę przepływową i posiadają odpowiednio urządzone rozbieralnie, natryski itp. Zwłaszcza urządzenia sanitarno-higieniczne w pływalni solankowo-termalnej zaczerpnięte z najwspanialszych tego rodzaju wzorów zagranicznych, nie pozostawiają w chwili obecnej nic do zarzucenia".

Kto zaprojektował basen w Ciechocinku?

Z wielkiego basenu, który powstał w latach 1930-1932 według projektu dwóch wybitnych architektów Romualda Gutta i Aleksandra Szniolisa, została smutna ruina. Są jeszcze wspomnienia, wcale nie smutne i wciąż jeszcze bardzo żywe. Jak basen wyglądał w ostatnich dekadach istnienia, wiele osób pamięta. Dzięki przedwojennym zdjęciom, które pokolorowaliśmy przy pomocy aplikacji dostępnej na portalu genealogicznym MyHeritage, zabieramy jednak Państwa do czasów, do jakich raczej już nikt pamięcią nie sięga. Poza Ciechocinkiem, zwiedzamy w ten sposób również Toruń. Zapraszamy.

Trwa głosowanie...

Ceny warzyw i owców są zbyt wysokie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przedwojenny Toruń i Ciechocinek na kolorowych zdjęciach. Mamy archiwalne fotografie - Toruń Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto