Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż ze zwierzęciem, co spakować i jak przygotować samochód do transportu psa lub kota?

red.
Posiadanie psa lub kota, to wielka radość, ale i odpowiedzialność. O ile zajęcie się pupilem w i przy domu, to jedna sprawa, o tyle kolejną jest jego przetransportowanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak wygląda podróż ze zwierzęciem? Co należy spakować i jak przygotować samochód do transportu psa lub kota – odpowiemy w naszym materiale. Zapraszamy

Na początek ważną rzeczą jest, aby pamiętać o aktualnie obowiązujących przepisach, dotyczących przewożenia zwierząt w samochodzie. Transport pupili bez odpowiedniego zabezpieczenia może wiązać się z niebezpieczeństwem zarówno dla kierującego, jak i dla samych zwierząt. Ponadto również policjant podczas kontroli drogowej, może powołać się na kilka przepisów w myśl których, może nałożyć na nas mandat.

Gryzaki i zabawki dla psów!

Choć kodeks wykroczeń nie mówi wprost o nieprawidłowym przewożeniu zwierząt, to już policjant może zastosować tutaj na przykład Art. 97 Kodeksu Wykroczeń: „Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany”.

Zadbaj o nawodnienie swojego pupila

W nawiązaniu do tego może powołać się również o przepisy Prawa o ruchu drogowym, a dokładnie:

  • Art. 60., par. 1: Zabrania się: używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;
  • Art. 61. - Przewożenie ładunku:
    Par. 2: Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę; nie naruszał stateczności pojazdu; nie utrudniał kierowania pojazdem; nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
    Par. 3: Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
    Par. 4: Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.

Akcesoria dla psów!

Co więcej, za narażanie samego zwierzęcia na niebezpieczeństwo grozi nam również odpowiedzialność w związku z przepisami Ustawy o ochronie zwierząt. Dokładnie chodzi o:

  • art. 35 - Odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem.

Podróżuj ze swoim pupilem bez problemów!

Skoro przepisy mamy już za nami, to czas na podstawowe rzeczy, w które warto się wyposażyć w podróż z naszym pupilem – zarówno psem, jak i kotem.

Legowiska dla psów

Co więc warto zabrać w naszą podróż?

  • Pożywienie, czyli karma sucha lub mokra, ewentualnie przysmaki, które nasz pupil uwielbia;
  • Woda do picia i przy okazji specjalne poidełka lub miski, w które będziemy mogli wodę nalać;
  • Ulubione zabawki, które pomogą rozładować stres związany z długą podróżą poza dom. Można zabrać dwie lub nawet trzy zabawki, by zająć uwagę psa lub kota;
  • Elementy przenośnej toalety, a więc kuwetę, jeśli podróżujemy z kotem, albo worki na psie odchody – jeśli z pieskiem – by nasze pupile nie bałaganiły w trasie;
  • Ważnym elementem o którym należy pamiętać są smycze – nawet jeśli nasze zwierzęta przy domu chodzą przy nodze, nie uciekają nam, o tyle w nowym środowisku, a do tego w związku ze stresem spowodowanym trasą, mogą nam uciec. Warto się zabezpieczyć, na taką okoliczność;
  • Posłanie/legowisko – które przyda się w docelowym miejscu podróży;
  • Wszelkie leki, czy inne środki i preparaty, które przyjmują nasze zwierzęta, a które mogą się przydać na wyjeździe.

Zabierz smaczki dla pupila!

Zajmijmy się teraz samym transportem zwierzęcia. Co przyda się podczas przejazdu z pupilem?

Podróżowanie z psem

W przypadku psów, ich transport jest uzależniony od rozmiarów zwierzęcia. Małe i średnie psiaki powinno się przewozić na tylnym siedzeniu samochodu. Należy jednak pamiętać, by zwierzęta nie czuły dyskomfortu, nie były zbyt mocno skrępowane. Powinny być jednak odpowiednio zabezpieczone. Przewożenie ich np. Na kolanach to bardzo zły pomysł i zagrożenie. Pisaliśmy o odpowiedzialności względem przepisów. Druga sprawa, to też kwestia ewentualnego wypadku – niezabezpieczony pies ma dużo mniejsze szanse na przeżycie, niż taki, o którego odpowiedni transport zadbaliśmy.

Smaczki dla kotów małych i dużych

Do przewozu można użyć specjalnych, przypinanych do obroży pasów bezpieczeństwa. Nie są one krępujące dla zwierzaka, ale ograniczają jego ruchowość i możliwości przemieszczania się. Wybierając pasy, należy zwrócić uwagę na tkaninę, by ta była zarówno wytrzymała, ale jednocześnie miękka, by nie wrzynała się w ciało psiaka.

Zabawki i akcesoria dla kotów!

Można także skorzystać ze specjalnych transporterów, do których można wsadzić psa. Należy jednak pamiętać, by decydując się na transporter, pamiętać, by pies miał w nim nieco przestrzeni. Ponadto transporter należy umieścić w takim miejscu, by było bezpiecznie, bi nie narażać psa na przykład na zmiażdżenie.

Prócz transporterów na rynku dostępne są też specjalne torby transportowe lub siedziska samochodowe w formie legowiska – które również można przypiąć pasami.

Akcesoria dla małych psów i kotów

Większy problem jest z przewożeniem psów większych ras. Zaleca się stosowanie specjalnych klatek transportowych. Co jednak istotne, taka klatka powinna znajdować się w bagażniku, jednak w aucie typu SUV, kombi lub hatchback – czyli aut, w których bagażnik połączony jest z autem bez żadnych przeszkód. Chodzi głównie o odpowiedni dopływ powietrza. Wybierając klatkę, należy też kierować się względami bezpieczeństwa, ale także łatwością jej montażu, elementami ochronnymi, elementami przeciwsłonecznymi – przydadzą się jeśli auto nie jest wyposażone w przyciemniane szyby. Ważne jest również wyjście ewakuacyjne w razie nagłego zagrożenia.

Wygodne legowiska dla kotów!

Wycieczka z kotem

W przypadku tych zwierząt będzie łatwiej – zarówno ze względu na rozmiar, jak i klasyczne zachowania kotów. Tutaj idealnie sprawdzi się odpowiedni transporter. Jego dopasowanie i walory ochronne muszą być odpowiednie.

Akcesoria i zabawki dla kotów

Jeśli nie transporter, to tak jak w przypadku małych ras psów, tak i tutaj można zastosować szelki i pas bezpieczeństwa.

Zarówno w przypadku kotów, jak i psów – warto wyposażyć auto w specjalne maty, które ochronią siedzenia i wykładziny naszych aut przed ewentualnymi zabrudzeniami. Warto też kontrolować stan zwierząt podczas transportu i nie zapominać o tym, by zapewnić im dostęp do wody. A w dłuższej trasie – robić także przerwy i w miarę możliwości wyprowadzać na spacery.

Kuwety oraz akcestoria

Na koniec najważniejsze – wszystko wykonujmy rozważnie i ze zdrowym rozsądkiem – tak by nasze pupile były szczęśliwe i zdrowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podróż ze zwierzęciem, co spakować i jak przygotować samochód do transportu psa lub kota? - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto