Plejada gwiazd na międzynarodowym festiwalu w Ciechocinku

Jadwiga Aleksandrowicz
Chórek złożony z trzech zdobywczyń Grand Prix od lewej: Aleksandra Orłowska, Andżela Wawrzyk i Natalia Smogulecka
Chórek złożony z trzech zdobywczyń Grand Prix od lewej: Aleksandra Orłowska, Andżela Wawrzyk i Natalia Smogulecka Jadwiga Aleksandrowicz
XXI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Ciechocińskie Impresje Artystyczne" nie był festiwalem kochanym przez media, zwłaszcza telewizję. - Kulawi się źle sprzedają - sarkastycznie mówią organizatorzy festiwalu. Tymczasem gala pokazała, że wielu z wykonawców to dojrzali i interesujacy wokaliści.

Zasada jest taka: każdego roku Fundacja Inicjatyw na Rzecz Niepełnosprawnych Pro Omnibus w Ciechocinku, organizator festiwali, zaprasza na nie około 50 wykonawców z niepełnosprawnościami. Są wśród nich bywalcy, zdobywcy Grand Prix i nagród w latach poprzednich oraz kilkanaścioro debiutantów.

Z Ciechocinka w świat

- Przez minione lata przewinęło się przez ten festiwal ponad 300 młodych wykonawców. Wielu spośród nich, mimo swojej niepełnosprawności, osiągnęło niemałe sukcesy - mówi Mirosław Satora, prezes zarządu fundacji.
Prezes nie przesadza. Oto kilka przykładów: Ewa Lewandowska z Bydgoszczy, niewidoma wokalistka obdarzona pięknym sopranem dostała się do finału telewizyjnego programu "Mam talent" i obecnie koncertuje w Stanach Zjednoczonych.

Szymon Borkowski z Torunia, śpiewający na tym festiwalu od dziecka, obecnie student Politechniki Gdańskiej, to zdobywca Grand Prix ciechocińskiego festiwalu w roku 2012. Rok później wyśpiewał Grand Prix na międzynarodowym festiwalu w Żytomierzu, jest też jednym z dwunastki finalistów telewizyjnego "Idola". W tym roku na ciechocińskim festiwalu nie tylko rewelacyjnie zaśpiewał "You Man", debiutował też jako konferansjer.

Kamil Czeszel z Torunia, zdobywca Grand Prix w 2015 roku w programie "Mam talent" wyśpiewał trzecie miejsce. Uchodzi za jednego z najlepszych interpretatorów piosenek Czesława Niemena. W tym roku oklaskiwano go na stojąco za wykonanie (poza konkursem) piosenki "Przeżyj to sam".

- Kamil śpiewa całym sobą - mówią zgodnie Ludmiła Zamojska i Andrzej Frajndt z legendarnego ( 45 lat na scenie) zespołu "Partita", tegoroczni jurorzy,a wcześniej wieloletni instruktorzy wokalni na warsztatach poprzedzających festiwalowe koncerty. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. Z trudem poruszający się Kamil, na scenie opierający jedną ręką o krzesło nie pozostawia widzów bez emocji. Także tych, którzy lubią "spokojniejsze" interpretacje.

Podobnie widownia reaguje na dynamiczne występy Michała Wiśniewskiego z Ostrowitego koło Rypina. Ten ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix za "Jaskółkę uwięzioną" Stana Borysa w tym roku zdobył Grand Prix na podobnym do ciechocińskiego międzynarodowym festiwalu w Winnicy na Ukrainie. W niedzielę w Ciechocinku poza konkursem przypomniał piosenkę swego idola - "Wiatr od Klimczoka". Na bis nie dał się namówić.

Koncertuje rewelacyjna Andżela Wawrzyk ze Śląska, studentka, przyszła terapeutka. Piękna, ujmująca dopracowanymi interpretacjami wykonywanych piosenek, sięgająca po coraz ambitniejszy repertuar i z dużym wyczuciem estradowym. Na tegorocznej festiwalowej gali zaśpiewała utwór "Let It Go" (Kraina Lodu), ubrana w piękny kostium nawiązujący do treści piosenki i z "oszronionymi" włosami. To także wieloletnia uczestniczka "Ciechocińskich Impresji Artystycznych" i zdobywczymi Grand Prix. Śpiewa też w chórkach, towarzyszących solistom. Jak wszyscy najlepsi wokaliści tego festiwalu.

Natalia Smogulecka z Bydgoszczy, która kilka lat temu zachwyciła ukraińską publiczność na międzynarodowym festiwalu w Żytomierzu, obecnie często koncertuje w czeskiej Ostrawie.

Warto wspomnieć o parze niewidomych uczestników ciechocińskich festiwali sprzed lat: Patrycji Malinowskiej (także zdobywczyni Grand Prix) i Patryku Matwiejczuku. Nie było ich w tym roku w Ciechocinku, ale wielokrotny udział w tutejszym festiwalu dał im szlify do startu w programie Voice of Poland, gdzie wystąpili jako duet "Czarno to widzę".

To nie jedyne przykłady będące wizytówkami artystycznymi środowiska osób z niepełnosprawnościami i ciechocińskiej fundacji, organizującej dla swych podopiecznych warsztaty, festiwale i koncerty w całej Polsce.

Od małych szkół po Pałac Prezydencki

- Nie potrafię zliczyć wszystkich koncertów, które organizowaliśmy w ramach projektów takich, jak Magnificat" czy "Magnus Magnificat", "Sine Fines" (Bez granic) czy "Tacy Sami". Myślę, że było ich około siedemdziesięciu - z grubsza liczy Mirosław Satora. - Podopieczni naszej fundacji występowali w kościołach, teatrach, ośrodkach kultury, szkołach, w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, Teatrze Horzycy w Toruniu, w Teatrze Letnim w Ciechocinku i w wielu innych miejscach. Występowali też z kolędami w Pałacu Prezydenckim, śpiewali dla ks. kardynała Zenona Grocholewskiego i na targach turystycznych w Karlsruhe w Niemczech.

Warsztaty wokalne i z zespołem Artura Grudzińskiego, które przed festiwalami prowadzą specjaliści oraz koncerty między festiwalami dają efekty. Toteż, gdy podczas tegorocznego koncertu galowego prowadzący go z Mirosławem Satorą Andrzej Frajndt (tegoroczny przewodniczący jury) powiedział, że będzie to koncert gwiazd, widzowie przyjęli to z lekkim niedowierzaniem. Szybko jednak ono minęło, gdy na scenie muszli koncertowej w parku Zdrojowym pojawiły się prawdziwe wokalne perły. Należy do nich też niewątpliwie dwoje wokalistów z Ukrainy, którzy nie wyjeżdżali z Ciechocinka jedynie ze wspomnieniami. Tatiana Opushko zdobyła III nagrodę, a Ivan Hrytsiv - wyróżnienie.

Tegoroczni triumfatorzy

Grand Prix w tym roku wyśpiewała Aleksandra Orłowska z Krupskiego Młyna pod Tarnowskimi Górami, licealistka marząca o studiach psychologicznych. To jej trzeci udział w ciechocińskim festiwalu. Rewelacyjnie zinterpretowała piosenkę "Aleja gwiazd" z repertuaru Zdzisławy Sośnickiej. Jury nie miało wątpliwości, komu należy się główna nagroda. Ola ma szczęście. Występuje, śpiewa. W jej rodzinnych stronach poznano się na talencie dziewczyny. A nie wszyscy uczestnicy tego festiwalu mogą to osobie powiedzieć. Nie wszyscy też debiutujący na festiwalu wcześniej śpiewali z zespołem. Tu nie ma podkładów. Od początku młodym wokalistom towarzyszą renomowane zespoły. Grywał na tym festiwalu Czesław Majewski z zespołem, akompaniowała Orkiestra Marka Czekały, od kilku lat z wokalistami pracuje świetny Zespół Artura Grudzińskiego.

W tym roku z nagrodami wyjechało z Ciechocinka siedmioro wokalistów i siedmioro zostało przez jury wyróżnionych.Oto zdobywcy nagród (poza Grand Prix):

Amelia Dubanowska z Biskupca - I miejsce w kat. do lat 16
Maria Wójcikowska z Krakowa I miejsce w kat. do lat 25
Partycja Błach ze Zdziechowic - II miejsce w kat. do lat 16
Milena Wśniewska z Malborka - II miejsce w kat. do lat 25
Tatiana Opushko z Winnicy (Ukraina) - III miejsce do lat 16
Natalia Nykiel z Bielsko-Białej - III miejsce do lat 25

Wyróżnieni to: Julia Walczyna (Gorzyce), Matylda Obiegała (Bukowiec Górny), Anna Ilminowicz (Osieczna), Ivan Hrytsiv (Ukraina), Agata Widlarz z Rzeszowa, Viktoria Pongowska z Ostrowca Świętokrzyskiego i Anna Czaman z Inowrocławia.

Festiwal "Ciechocińskie Impresje Artystyczne" ma swoją wypróbowaną publiczność. Niektórzy przyjeżdżają co roku, dostosowują do niego swoje urlopy. Jak Anna Kępska spod Gdańska. - To festiwal pełen młodzieńczej naturalności i bardzo profesjonalny. Urzeka i wzrusza mnie widok młodych ludzi, którzy realizują swoje estradowe marzenia na przekór swoim słabościom. Naprawdę ich podziwiam - powiedziała nam. To jej szósty przyjazd na festiwal.

Uznanie dla wykonawców galowego koncertu wyraził też Janusz Budzyński z Ciechocinka, który - wprowadzając nieco chaosu - usiłował wejść na scenę, by po występie każdego z wykonawców, by wręczyć po gerberze. Na pytanie, dlaczego to robi, odparł: - Bo na to zasługują.

Pospieszny do Kultury - odcinek 8

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie