Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie: tutaj żyje ponad 1,5 tysiąca bezdomnych. Najciężej jest im zimą

pio
Część bezdomnych zatrzymuje się w schroniskach. Są jednak tacy, głównie ci uzależnieni, którzy za nic w świecie nie zgodzą się na pobyt w placówce.
Część bezdomnych zatrzymuje się w schroniskach. Są jednak tacy, głównie ci uzależnieni, którzy za nic w świecie nie zgodzą się na pobyt w placówce. Arkadiusz Wojtasiewicz/zdjęcie ilustracyjne
Statystyczny bezdomny z naszego województwa to mężczyzna w wieku 41-60 lat. Przyczyny bezdomności są od lat te same: eksmisja, konflikty rodzinne, uzależnienie, przemoc domowa, bezrobocie, no i długi.

Idzie zima, najgorszy sezon dla bezdomnych. Ci, którzy nie mają gdzie się podziać, mogą liczyć na schronienie. - W naszym województwie działa 19 schronisk dla bezdomnych, 3 noclegownie i 5 ogrzewalni, łącznie dysponują one ponad 1500 miejscami - wymienia Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka Piotra Całbeckiego.

Instytucje wsparcia działają w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu oraz na terenie 7 powiatów (brodnickiego, bydgoskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego, nakielskiego, świeckiego i toruńskiego). Mamy też w województwie 31 jadłodajni, z których 11 wydaje posiłki dla najuboższych.

Jedną z nowszych form pomocy bezdomnych są mieszkania chronione, powstające w województwie. Obecnie jest ich 41, a już jest mowa o kolejnych. Teraz takie funkcjonują w Bydgoszczy (33 mieszkania), Inowrocławiu (3), Sępólnie Krajeńskim (2), Grudziądzu, Chełmnie i Nowem w powiecie świeckim (po jednym).

W Kujawsko-Pomorskiem żyje trochę ponad 1,5 tysiąca bezdomnych (dla porównania: w całym kraju jest ich ponad 30 tysięcy). Większość stanowią mężczyźni (ponad 80 procent). Połowa bezdomnych ma od 41 do 60 lat, natomiast jedna trzecia - ponad 60 lat. Nie jest tak, że bezdomni to zawsze ci po szkole podstawowej lub bez jakiejkolwiek szkoły. Okazuje się, że 1,5 proc. legitymuje się wyższym wykształceniem.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu co roku przed zimą wydaje aktualne materiały na temat miejsc udzielania pomocy bezdomnym. - Projekt informacyjny "Akcja Zima" systematycznie wzbogacamy o nowe elementy służące m.in. propagowaniu zasad w jaki sposob mądrze pomagać osobom bezdomnym - informuje Adam Szponka, dyrektor ROPS w Toruniu . - Opracowano informatory, plakaty i ulotki dotyczące szczegółów związanych z działalnością placówek udzielających pomocy dla osób bezdomnych w naszym regionie.

Straż miejska i policja, szpitale, zakłady karne, parafie tak samo włączają się w akcję niesienia pomocy dla bezdomnych. W miejscach publicznych, w jakich pojawiają się bezdomni, choćby na przystankach czy przy stołówkach, są plakaty z przydatnymi numerami telefonów.

Więcej o pomocy dla osób pozbawionych własnego dachu nad głową poczytasz na portalu województwa https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35107-informator-o-schroniskach-i-stolowkach-dla-bezdomnych oraz na https://www.rops.torun.pl/component/phocadownload/file/663-informator-2019-2020.

Smaki Kujaw i Pomorza odcinek 15

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie: tutaj żyje ponad 1,5 tysiąca bezdomnych. Najciężej jest im zimą - Gazeta Pomorska

Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto