Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców z Kujawsko-Pomorskiego [zdjęcia, lista]

red
Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego
Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
27 maja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego ośmioro samorządowców z Kujawsko-Pomorskiego zostało odznaczonych Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenia te przyznawane są przez Prezydenta RP. Wyróżnionym wręczył je wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Poznajcie odznaczonych.

Zobacz wideo: Kolejne luzowanie obostrzeń. Zobacz, co się zmieni!

Uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

- Obchodzimy dzisiaj trzydziestą pierwszą rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów do rad gmin. Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Cieszę się, że możemy dziś gościć w urzędzie wojewódzkim przedstawicieli samorządu, którzy zasłużyli się dla swoich wspólnot. Prezydent RP Pan Andrzej Duda postanowił uhonorować Państwa Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości w dowód uznania dla Państwa ponadprzeciętnych dokonań - mówił w trakcie uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wyróżnieni zostali:

  • Ryszard Borowski - od 23 lat jest Wójtem Gminy Koneck. Przewodniczy Związkowi Gmin Ziemi Kujawskiej. W 2016 r. zaangażował się na rzecz lokalnych dróg wodnych w partnerstwie z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z ramienia samorządowców zabiega o budowę stopnia wodnego w Siarzewie.
  • Włodzimierz Domek - przez wiele lat działał w koronowskim samorządzie. Był Przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Udziela się aktywnie w harcerstwie, pełniąc funkcję Komendanta Hufca ZHP Koronowo. Przygotowuje wystawy i udostępnia eksponaty w Regionalnej Izbie Tradycji w Koronowie, jest współorganizatorem Inscenizacji Bitwy pod Koronowem 1410 oraz Jarmarków Cysterskich.
  • Maciej Głuszkowski - posiada status działacza opozycji antykomunistycznej/osoby represjonowanej z powodów politycznych. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności”. W latach 1982-1988 był aktywnym działaczem podziemia. Zaangażowany w życie samorządowe zarówno w swoim rodzinnym mieście Inowrocławiu, którego był prezydentem w latach 1991-1994, jak również w Bydgoszczy. Uczestnik wydarzeń „Bydgoskiego Marca 1981 roku”.
  • Edmund Mikołajczak - nauczyciel, regionalista, działacz kulturalny, społeczny, polityczny - samorządowiec. Autor kilkudziesięciu opracowań o charakterze naukowym i popularno-naukowym dotyczących historii Inowrocławia i Kujaw. Działacz NSZZ „Solidarność”. Inicjator przywracania pierwotnych historycznych nazw ulic w Inowrocławiu. W 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
  • Grzegorz Myk - współzałożyciel Klubu Żeglarskiego „Wind”. Od 1994 r., nieprzerwanie przez pięć kadencji pełnił funkcję radnego, w tym przez dwie kadencje był przewodniczącym Rady Miejskiej w Koronowie. Autor wielu przewodników turystycznych, monografii i innych wydawnictw. Pisze o historii, zabytkach oraz imprezach kulturalnych do licznych czasopism. Pełnił funkcję prezesa zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Koronowskiej.
  • Maria Warda - od 1993 r. pracowała jako dziennikarka. Jej teksty są dziś trwałym świadectwem zmian, których doświadczył nasz kraj po upadku ustroju komunistycznego. Przez dwie kadencje była radną Rady Gminy w Gąsawie. Od 2015 roku sprawuje funkcję sołtysa wsi Gogółkowo. Od początku swej działalności jako sołtys dba o kultywowanie polskiej tradycji i angażuje się w pomoc dla potrzebujących.
  • Maria Wiśniewska-Staszak - w latach 1999-2011 była sołtysem sołectwa Mlewo, a w latach 2006-2018 radną Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim. Obecnie jest członkiem Wiejskiego Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalnego „TRIO”. Dzięki jej zaangażowaniu na terenie gminy zrealizowano inwestycje, takie jak: budowa Centrum Rekreacji i Sportu oraz montaż lamp solarnych wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych.

Medal otrzymał również Włodzimierz Wdowiak (organizatorowi struktur NSZZ „Solidarność Chłopska” w gminie Strzelno, członek Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ RI „Solidarność” oraz sekretariatu Międzygminnej Rady Porozumiewawczej NSZZ RI „Solidarność” Regionu Kujaw Zachodnich; po wprowadzeniu stanu wojennego aktywny działacz opozycji, kolporter prasy niezależnej; współorganizator podziemnej grupy opozycyjnej działającej na terenie Strzelna; uczestnik spotkań organizowanych przez ks. Alojzego Święciochowskiego w ramach Duszpasterstwa Rolników). Wojewoda wręczył mu w Urzędzie Miasta w Strzelnie.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, nadawanym obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018-2021.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kujawsko-Pomorskie. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców z Kujawsko-Pomorskiego [zdjęcia, lista] - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto