Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziwne, ale prawdziwe. Najmłodsza babcia miała 26 lat, gdy urodził się jej pierwszy wnuk

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pamiętaj: 21 stycznia - Dzień Babci, 22 stycznia - świętuje każdy dziadek. Złóż życzenia.
Pamiętaj: 21 stycznia - Dzień Babci, 22 stycznia - świętuje każdy dziadek. Złóż życzenia. Michal Gaciarz / Polska Press
W czwartek (21 stycznia) zaczynamy dwudniowe świętowanie. Najpierw babciom winszujemy, później dziadkom. Wielu ich mamy w regionie. Przyglądamy się najstarszym z najstarszych.

40,8 tysięcy - tyle w Kujawsko-Pomorskiem żyje osób w wieku 85 plus. Tak wynika z najnowszych danych statystycznych. Stanowią oni prawie 2 procent mieszkańców regionu. W samej Bydgoszczy takich osób mieszka 9,3 tys., w Toruniu - 4,4 tys., we Włocławku - prawie 2,3 tys., w Grudziądzu - trochę ponad 2 tys.

Zobacz wideo: Wyższa emerytura? To już ostatni moment na złożenie wniosku.

Panie wśród seniorów są większością

W tej grupie wiekowej przeważają panie. Stanowią ponad 70 procent. - Jest ich 29,6 tysięcy, natomiast panów 11,2 tysięcy - mówi Michał Cabański z zespołu ds. obsługi mediów w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych w Bydgoszczy.

Starsi panowie i tak mogą mieć powody do zadowolenia. Patrząc z punktu widzenia demograficznego, na każdego z nich przypada więcej niż jedna starsza pani. Liczba kobiet w wieku 65 lat i więcej, przypadająca na 100 mężczyzn w tym samym wieku, wynosi 159.

Na miłość i ślub nigdy nie jest za późno

Na miłość - i na ślub - nigdy za późno. Z ostatnich statystyk dotyczących naszego regionu wynika, że w ciągu roku na ślubnym kobiercu stanęło 213 kobiet, które mają 60 albo więcej lat oraz 353 mężczyzn, którzy też mają przynajmniej 60-tkę na karku. W Bydgoszczy przed laty ślubował 94-latek. Jego wybranka była 2 lata młodsza.

Stu- i „więcejlatków” w regionie nam nie brakuje. Bydgoszcz należy tutaj do czołówki. Żyją tu 92 osoby, które ukończyły złoty wiek. Dla porównania: Toruń może poszczycić się 67 mieszkańcami, którzy przeżyli wiek i więcej.

Na podium, rozpatrując kategorię: najmłodsza babcia w Kujawsko-Pomorskiem, od lat nic się nie zmieniło. Tytuł należy do bydgoszczanki, która w wieku 32 lat doczekała się pierworodnej wnuczki. Babcia w tym roku będzie obchodzić 40-tkę, córka skończy 23 lata, wspomniana wnuczka - 8.

Rekord kujawsko-pomorski jest mniej imponujący od rekordu krajowego. Najmłodsza babcia w Polsce bowiem miała 26 lat, gdy nią została. Jest też najmłodsza prababcia. Pochodzi z Katowic. Miała 49 lat, gdy na świat przyszedł jej prawnuk. Chłopiec w tym roku skończy 13 lat. Jego prababcia przyznaje, że młode matki, babcie i prababcie, jak ona, to u nich niemal tradycja. W ich rodzinie kobiety (właściwie: dziewczęta) w wieku około 16 lat rodzą dzieci.

Rekordy światowe babć i dziadków

Do Rumunki romskiego pochodzenia należy zaś miano najmłodszej babci świata. Została nią w wieku 23 lat. W społeczności romskiej zawierane wcześnie małżeństwa nikogo nie dziwią. Jako 11-latka uciekła z rodzinnego domu ze swoim mężem. Rok po tym urodziła córkę. Córka 10 lat później też wyszła za mąż i urodziła syna.

Najmłodsze babcie i prababcie w Polsce stały się sławne. O dziadkach-rekordzistach u nas jednak jest cicho. Głośno mówi się za to o Brytyjczyku, który został uznany za najmłodszego dziadka świata. Miał wówczas 29 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dziwne, ale prawdziwe. Najmłodsza babcia miała 26 lat, gdy urodził się jej pierwszy wnuk - Gazeta Pomorska

Wróć na wloclawek.naszemiasto.pl Nasze Miasto