Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Trwa walka o przywrócenie basenu termalno solankowego w Ciechocinku

Krzysztof Górski
Krzysztof Górski
Popularny ciechociński obiekt został zamknięty w 2001 roku
Popularny ciechociński obiekt został zamknięty w 2001 roku Jacek Smarz
Popularny basen termalno-solankowy odzyska swój dawny blask? Zdaniem stowarzyszenia „Razem dla Ciechocinka” istnieje na to realna szansa.

Basen termalno-solankowy odzyska dawny blask? Jest na to szansa

Odkryty basen termalno-solankowy znajduje się w zachodniej części Ciechocinka, przy ul. Aleja Pojednania i powstał w latach 1930 – 1932. Zaprojektowali go architekt Romuald Gutt i inżynier Aleksander Szniolis. Pływalnia miała około 100 m długości i blisko 40 m szerokości. Głębokość w najgłębszym miejscu wynosiła 3,5 m natomiast w najpłytszym 15 cm.

Otwarcie basenu 4 czerwca 1932 roku było najważniejszym wydarzeniem w dziejach kurortu, ponieważ przyjechał na nie sam Ignacy Mościcki, prezydent II RP sprawujący urząd w latach 1926–1939. W tamtym czasie basen był największą tego typu budowlą w Europie. Zasolenie wody w kąpielisku było zbliżone do poziomu zasolenia Morza Śródziemnego. Był to ogromny atut lokalnej pływalni.

Ciechociński basen solankowy stanowił jedną z większych atrakcji kurortu do 2001 roku. Dziewiętnaście lat temu, 15 września w związku ze złym stanem technicznym oraz zbyt dużymi kosztami remontu, który miałby usprawnić basen - obiekt zamknięto. Miejsce, w którym kiedyś funkcjonował basen solankowy, od kilkunastu lat popada w coraz to większą ruinę. Tynk odpada, pozostałości ścian budynku zostały „naznaczone” działalnością wandali, a popękany beton w niecce basenowej umożliwił rozrost trawy i krzewów.

Od czasu zamknięcia popularnego obiektu trwa batalia o jego uratowanie. Zabiegają o to mieszkańcy i członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Ciechocinka”.

- Obecnie po zdecydowanych deklaracjach ze strony rządowej, udzielenia pomocy przy jego wykupie, od prywatnego właściciela oraz deklaracji Marszałka Województwa o gotowości odbudowania basenu, zaistniała realna szansa na pomyślne zakończenie wieloletnich starań mieszkańców naszego miasta - przyznał Zbigniew Strąk, prezes zarządu RdC. - Przyszedł czas, aby została określona wartość tej nieruchomości i ustalona cena za jaką strona rządowo-samorządowa będzie mogła ją wykupić, a właściciel zechce sprzedać. Stąd nasza inicjatywa dokonania wyceny na obecnym etapie.

O rozważenie możliwości dokonania wyceny stowarzyszenie zwróciło się do marszałka. To wydatek rzędu ok. 5 tys. złotych. Członkowie RdC skłonni są nawet zorganizować zbiórkę na ten cel.

Przypomnijmy, że obiekt aktualnie jest w rękach spółki „Termy Ciechocinek”. Ustalenie ceny nieruchomości ma umożliwić przejście od etapu deklaracji do rozmów z samorządami o konkretnych pieniądzach na jej wykup.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto