Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć piękne pomidory w przyszłym roku? Zachowaj nasiona. W ten sposób zrobisz to skutecznie krok po kroku

Justyna Madan
Justyna Madan
Nasiona pomidorów wraz z wodnistą częścią miąższu doprowadzamy do fermentacji, zanim schowamy je do posiania w przyszłym roku.
Nasiona pomidorów wraz z wodnistą częścią miąższu doprowadzamy do fermentacji, zanim schowamy je do posiania w przyszłym roku. 123rf
Zachowywanie nasion owoców i warzyw jest proste. Czekamy, aż roślina dojrzeje, zbieramy ją, wyciągamy nasiona, suszymy i przechowujemy, żeby zasiać wiosną. Z pomidorami jest trochę inaczej. Najlepiej kiełkują, jeśli zostaną poddane fermentacji przed przechowywaniem. Podpowiadamy, jak się za to zabrać, żeby w przyszłym roku wyhodować pyszne pomidory.

Spis treści

Oczywiście fermentacja nie jest konieczna, można zebrać i zachować te nasiona pomijając etap fermentacji. Jeśli jednak to zrobimy, zwiększymy liczbę nasion, z których wyrosną zdrowe rośliny. I chociaż wymaga to odrobinę więcej pracy niż zwykłe suszenie pestek, nie jest to wcale skomplikowane.

Zbieranie nasion pomidorów krok po kroku

Najpierw przekrajamy pomidora na pół i łyżką wybieramy miąższ z nasionami. Całość umieszczamy w słoiku.

Do słoika wlewamy wodę, tak aby zakryła nasiona z miąższem i dokładnie mieszamy. Na słoiku kładziemy gazę lub bawełnianą ściereczkę i mocujemy ją za pomocą gumki recepturki. Można też użyć pokrywki, ale powietrze musi dostawać się do wnętrza słoika, gaza chroni jednocześnie zawartość przed owadami.

Zostawiamy słoik w ciepłym, ale nie nasłonecznionym miejscu przez kilka dni. W tym czasie nasiona powinny zacząć fermentować.

Podczas fermentacji ze słoika może wydobywać się nieprzyjemny, specyficzny zapach. Na górnej warstwie pomidorowej pulpy może też utworzyć się pleśń. Jest to częścią procesu fermentacji.

Kiedy nasiona opadną na dno i zaczną się otwierać, a górna warstwa pokryta jest pleśnią, to znaczy, że nasiona są gotowe. Nie przetrzymujemy ich dłużej, aby nie zaczęły kiełkować w słoiku.

Po tym czasie ostrożnie zdejmujemy warstwę pleśni, a nasiona z miąższem przelewamy do sitka o drobnych oczkach. Dokładnie myjemy nasiona w chłodnej wodzie, całkowicie pozbywamy się pomidorowej miazgi i pozostawiamy do wyschnięcia. Można zostawić je w sitku na 1 dzień lub na ręczniku papierowym, ale do ręcznika mogą się przykleić.

Kiedy nasiona zupełnie wyschną, przekładamy je do torby z zamkiem błyskawicznym lub koperty, zamykamy i odkładamy do wiosny. Dobrze jest na opakowaniu zapisać datę umieszczenia w nim nasion. Przechowujemy je w chłodnym, suchym miejscu.

Czy warto przechowywać nasiona pomidorów?

Przede wszystkim lepiej nie zachowywać nasion z pomidorów kupionych w sklepie. Nie wiemy dokładnie skąd pochodzą, mogą być odmianą hybrydową i nie wiadomo, czy coś z nich wyrośnie. Najlepiej pobierać nasiona z pomidorów z własnego ogrodu lub od lokalnego rolnika.

Robimy to pod koniec pomidorowego sezonu, czyli pod koniec lata/wczesną jesienią. Fermentując nasiona, naśladujemy naturalny proces. Kiedy pomidory wysiewają się w sposób naturalny, spadają na ziemię, tam gniją, nasiona przechodzą proces fermentacji, a na wiosnę wysychają i kiełkują. Metoda ze słoikiem imituje ten naturalny proces.

Dzięki temu też dokładnie oczyszczamy nasze nasiona i resztki miąższu na nich nie pozostają. Fermentacja usuwa również patogeny, które mogłyby później zahamować kiełkowanie. Nie trzeba też dodatkowo sprawdzać, czy nasiona są dobre lub złe. Te „puste” pozostaną na powierzchni i utkną w warstwie pleśni, a na dnie zostaną te „lepsze” nasiona.

Źródło: Rural Sprout

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto