Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alimenty 2022. Tyle musisz dostać na dziecko. Jaka jest kwota minimalna? Sprawdź!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Osoby, które nie mogą się samodzielnie utrzymywać i mają dziecko, mają zasądzane alimenty na dziecko. 2022 rok upływa pod znakiem rosnących cen za prąd, ogrzewanie, gaz, a także za produkty spożywcze. Nic więc dziwnego, że wcześniej zasądzane przez sąd rodzinny alimenty okazują się zbyt małe. A ile zwykle można otrzymać pieniędzy? Jak wyglądają alimenty na dziecko 2022?
Osoby, które nie mogą się samodzielnie utrzymywać i mają dziecko, mają zasądzane alimenty na dziecko. 2022 rok upływa pod znakiem rosnących cen za prąd, ogrzewanie, gaz, a także za produkty spożywcze. Nic więc dziwnego, że wcześniej zasądzane przez sąd rodzinny alimenty okazują się zbyt małe. A ile zwykle można otrzymać pieniędzy? Jak wyglądają alimenty na dziecko 2022? Pixabay
Osoby, które nie mogą się samodzielnie utrzymywać i mają dziecko, mają zasądzane alimenty na dziecko. 2022 rok upływa pod znakiem rosnących cen za prąd, ogrzewanie, gaz, a także za produkty spożywcze. Nic więc dziwnego, że wcześniej zasądzane przez sąd rodzinny alimenty okazują się zbyt małe. A ile zwykle można otrzymać pieniędzy? Jak wyglądają alimenty na dziecko 2022? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

Jaka powinna być najniższa kwota? To zależy!

Bardzo trudno jest określić, ile powinno być zasądzone w celu utrzymania dziecka. Prawo obecnie nie definiuje, ile powinno się przeznaczać na utrzymanie dziecka. W części sądów rodzinnych (te zazwyczaj odpowiadają za decydowanie o wysokości alimentów) mówi się o tym, że świadczenie tego typu powinno zamykać się w granicy 500-600 złotych miesięcznie na dziecko. Zdaniem wielu rodziców jest to jednak zbyt mała kwota.

Polecamy

Ile powinno wystarczyć na utrzymanie dziecka?

Faktyczne utrzymanie dziecka zależy od dwóch czynników. Z jednej strony uwzględnia się potrzeby dziecka, a z drugiej zdolność rodzica do płacenia alimentów. W pierwszym przypadku potrzeby dziecka są uwzględniane w kontekście wieku czy chociażby miejsca zamieszkania - w dużym mieście potrzeby będą większe, a płatności wyższe niż w mniejszym. W przypadku drugiego zwraca się uwagę na stan zarobków tego rodzica, który nie zajmuje się wychowaniem dziecka, więc musi płacić alimenty.

Czy rodzic zawsze płaci alimenty?

Teoretycznie zakłada się, ze każdy rodzic musi płacić alimenty i nie jest w stanie się od nich uwolnić. Jeśli nie pracuje, komornik powinien móc wejść na jego majątek. Jednak w przypadku braku majątku, obowiązek ten może przejść na dziadków dziecka. Należy jednak pamiętać o tym, że brak pracy, konieczność podejmowania działań przez komornika sprawiają, że zwiększa się czas, w którym drugi rodzic z dzieckiem nie otrzymują zasądzonych alimentów na dziecko.

Polecamy

Alimenty na dziecko 2022 - najczęstsza kwota minimalna

Aktualnie najczęściej minimalne alimenty zasądzane są w wysokości od 500 do 600 złotych na dziecko. Takie informacje podaje na swojej stronie m.in. Kancelaria Adwokacka mec. Mateusza Ziębaczewskiego z Poznania. Jednak należy pamiętać o tym, że kwota ta nie jest zależna od przepisów prawa. Kodeks rodzinny nie uwzględnia czegoś takiego jak faktyczna minimalna lub maksymalna kwota alimentów. Co więcej, tego typu kwota coraz częściej jest uznawana za niewystarczającą.

Polecamy

Na co mają być przeznaczane pieniądze z alimentów?

Z zasady uznaje się, że alimenty powinny pokrywać potrzeby związane z zapewnieniem dziecku odpowiednich warunków bytowych. Wbrew przypuszczeniom niektórych osób nie oznacza to jedynie zapewnienia minimum egzystencjalnego (jedzenie, mieszkanie, ubranie). Równie istotne jest zadbanie o dostarczanie rozrywki, dbanie o rozwój intelektualny, kulturalny oraz duchowy. Wobec rosnących cen, czego oznaką jest m.in. wysoka inflacja, wyraźnie wskazuje się na to, że typowe minimalne alimenty, które wynoszą zwykle 500-600 złotych to kwota absolutnie niewystarczająca do zapewnienia wszystkich tych potrzeb.

Alimenty nie tylko na dziecko

Pozornie absurdalne, jednak prawdziwe okazuje się to, że zwierzęta również mogą stać się przedmiotem obowiązku alimentacyjnego. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym mowa jest wyłącznie o członkach rodziny, jednak zwierzęta nie mają zdolności prawnej. Choć jest to niezwykle rzadkie, sądy mogą jednak orzec alimenty na utrzymanie zwierzaka domowego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których po rozwodzie jeden z małżonków przejmuje pieczę nad psem lub kotem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Alimenty 2022. Tyle musisz dostać na dziecko. Jaka jest kwota minimalna? Sprawdź! - Toruń Nasze Miasto

Wróć na ciechocinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto