MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sean Penn gościem EnergaCamerimage 2023. Zobacz zdjęcia! O czym jest jego film „Superpower”?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Grzegorz Olkowski / Polska Press
Sean Penn był gościem 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2023. Hollywoodzki gwiazdor przyjechał do Torunia ze swoim najnowszym filmem dokumentalnym „Superpower”, który wyreżyserował razem z Aaronem Kaufmanem. Zobacz zdjęcia!

Spis treści

Sean Penn - hollywoodzki gwiazdor, laureat dwóch Oscarów, znany twardziel światowego kina, reżyser, scenarzysta, producent filmowy - był gościem 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2023. Sean Penn przyjechał do Torunia ze swoim najnowszym filmem dokumentalnym „Superpower”, który wyreżyserował razem z Aaronem Kaufmanem. Spotkanie z Seanem Pennem oraz Billy Smithem, producentem filmu, odbyło się 17 listopada.

O czym jest „Superpower”

„Superpower” to swoisty hołd złożony prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu i walczącej z Rosją Ukrainie. Co ciekawe, kiedy pod koniec 2021 roku Sean Penn zaczynał zdjęcia do filmu „Superpower”, koncepcja była zupełnie inna. Reżyser udał się na Ukrainę, aby dowiedzieć się więcej o Wołodymyrze Zełenskim, aktorze i komiku, który - zanim został prawdziwym prezydentem Ukrainy - wcielił się w postać prezydenta w popularnym serialu „Sługa narodu”. To był temat na iście hollywoodzki scenariusz - od komedianta do prezydenta.

W trakcie prac nad filmem wydarzyło się jednak coś niebywałego. 24 lutego 2022 roku, kiedy Sean Penn kręcił film w Kijowie, wojska rosyjskie najechały Ukrainę. Sean Penn stał się wówczas mimowolnie naocznym świadkiem historycznej walki „Dawida z Goliatem”. Zamiast portretować polityka, zaczął rejestrować wojnę i uchodźców przekraczających ukraińsko-polską granicę. Jego film, który był wielkim wydarzeniem tegorocznego Berlinale, jest poruszającym spojrzeniem na kraj walczący o wolność.

Co ciekawe, ojciec gwiazdora, reżyser telewizyjny Leo Penn miał pochodzenie żydowskie - dziadkowie ze strony ojca byli żydowskimi emigrantami z Litwy i Rosji. Jako nastolatek Sean Penn pojawił się w dwóch odcinkach reżyserowanego przez ojca serialu „Domek na prerii”. Na dużym ekranie zadebiutował w 1981 roku w dramacie sensacyjnym Harolda Beckera „Szkoła kadetów". Ważnymi pozycjami w jego filmografii są m.in.: „Niegrzeczni chłopcy”, „Sokół i koka”, dramat wojennym Briana De Palmy „Ofiary wojny” oraz, tegoż reżysera, dramat kryminalny „Życie Carlita”. Za rolę więźnia oczekującego na egzekucję w celi śmierci, w filmie Tima Robbinsa „Przed egzekucją”, został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na 46. MFF w Berlinie oraz był nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego i Złotego Globu. Za rolę w melodramacie Nicka Cassavetesa „Jak jej nie kochać”, w którym zagrał ze swoją ówczesną żoną Robin Wright, otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Rola w komediodramacie muzycznym „Słodki drań” Woody'ego Allena przyniosła mu koleją nominację do Oscara i Złotego Globu. Wymarzony Oscar pojawił się w roku 2004 - za rolę Jimmy'ego Markuma, zrozpaczonego ojca zamordowanej córki, w dramacie kryminalnym Clinta Eastwooda „Rzeka tajemnic”. Kolejnego Oscara Sean Penn otrzymał w 2008 roku za postać Harveya Milka, homoseksualnego polityka z San Francisco w filmie Gusa Van Santa „Obywatel Milk”.

źródło: AKPA.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto