Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Toruniem odtwarzają wieś olęderską. Wielka Nieszawka dla turystów

es (aip)
Pod Toruniem odtwarzają wieś olęderską. Wielka Nieszawka dla turystów
Pod Toruniem odtwarzają wieś olęderską. Wielka Nieszawka dla turystów fot. Andrzej Bartniak
Pod Toruniem odtwarzają wieś olęderską. Do gminy Wielka Nieszawka trafiła m.in. historyczna chata z Gutowa. Co jeszcze wzbogaci skansen?

Pod Toruniem odtwarzają wieś olęderską. Wielka Nieszawka dla turystów

To będzie nie lada atrakcja dla pasjonatów. Specjaliści z toruńskiego Muzeum Etnograficznego odtwarzają w Wielkiej Nieszawce wieś olęderską z przełomu XIX i XX wieku. Jak idą prace? Na miejscu pojawiły się już dwie zabytkowe zagrody. Pierwsza z chat pochodzi z Gutowa. Jej przeniesienie wymagało niesamowitej staranności. Fachowcy odtworzyli zniszczone detale i fragmenty.

Udało się im zachować 30 procent zabytkowych elementów. Gutowska zagroda składa się z drewnianej części mieszkalnej i murowanego segmentu. Ten był przeznaczony dla zwierząt gospodarskich. Dzięki przeniesieniu do przyszłego skansenu, udało się uratować od zapomnienia niszczejącą zagrodę olędrów z Niedźwiedzia koło Świecia. Pochodzi ona z XVIII wieku.

Jak informuje nas urząd marszałkowski, odtwarzane obecnie siedlisko powstało w drugiej połowie XVIII wieku w Kaniczkach koło Kwidzyna (Pomorskie). Sześcioosiowy dom, z drewnianą nadbudówką wspartą na czterech rzeźbionych słupach, został przebudowany około 1800 roku. Do jego części mieszkalnej dobudowana jest obora. Co jeszcze pojawi się pod Toruniem? Stodoła (Wielki Wełcz, powiat grudziądzki), spichlerz (Wielkie Zajączkowo, powiat grudziądzki) i dom dla robotników sezonowych z Mątowskich Pastwisk niedaleko Kwidzyna.
Wpłynęli na kulturę rolną

Olęderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce to miejsce,w którym poznamy historię - przybyłych na nasze tereny - mieszkańców zachodniej Europy. Chodzi głównie o przybyszów z Holandii, którzy pojawiając się w XVI wieku, wpłynęli na kulturę rolną. Specjalizowali się w wałach przeciwpowodziowych, budowie rowów melioracyjnych.
Menonici opuścili swoje ziemie ze względu na religijne prześladowania. Byli wyznawcami jednego z odłamów protestantyzmu.

Skansen ma być rekonstrukcją charakterystycznej zabudowy w formie dwurzędówki bagiennej. Oprócz ośmiu zabytków, turyści zobaczą wał przeciwpowodziowy i pola oddzielone kanałami odwadniającymi.
- Ocalamy od zapomnienia będące częścią bogatej historii Pomorza i Kujaw kulturowe dziedzictwo olędrów, którzy przez ponad czterysta lat żyli na naszych ziemiach, tworząc jednocześnie nową oryginalną atrakcję turystyczną - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Ten skansen, mam nadzieję, będzie się jeszcze w kolejnych latach rozwijał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto